św. Albert Chmielowski
Powinno się być dobrym jak chleb. Jak chleb, który leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, kiedy jest głodny.

Aktualności

wpisano: 2019-03-21 00:00:00
Plan rekolekcji szkolnych

Plan rekolekcji szkolnych

 

 

Poniedziałek - Wtorek      25-26 III 2019r.

 

9.oo - 9.45 klasy I - III szkoła podstawowa

1o.3o - 11.3o klasy IV - VI szkoła podstawowa

12.15 - 13.15 - klasa VII, VIII i 3 gimnazjum

 

 

Środa      27 III 2019r.

 

9.oo Msza św. szkoła podstawowa klasy I-VI

11.oo Msza św. klasa VII, VIII i 3 gimnazjum

wpisano: 2019-03-17 00:00:00
Rozważania Drogi Krzyżowej dla dzieci 22 III 2019r. o g. 15.45.

 

Zapraszam do podjęcia służby podczas Drogi Krzyżowej.

Poniżej umieszczam rozważania na Drogę Krzyżową 22 III 2019r. o g. 15.45. r

Osoby, które wybiorą rozważanie, proszę o przesłanie numeru stacji Drogi Krzyżowej wraz z imieniem i nazwiskiem na nr 606516055.

 

Pozdrawiam

Ks. Michał

 

 

Panie Jezu, pójdę teraz za Tobą Drogą Krzyżową. Ty bardzo mnie kochasz, a ja chcę być blisko Ciebie. Nie martw się, że Twoi dorośli uczniowie Ciebie opuścili. Dzieci na pewno pozostaną przy Tobie.

Stacja pierwsza: Pan Jezus na śmierć skazany

Źli ludzie skazali na śmierć Pana Jezusa. Przyjęcie niesprawiedliwego wyroku jest bardzo trudne. Jezus nie buntuje się, bo kocha nas nad życie. On uczy nas, że miłość jest ważniejsza niż cierpienie.

Panie Jezu, pomóż mi, proszę, żebym nie osądzał moich kolegów, koleżanek i innych ludzi. Naucz mnie mówić o innych z przyjaźnią i życzliwością.

 

 

Stacja druga: Pan Jezus bierze krzyż na ramiona Swoje

Pan Jezus nie buntuje się, gdy ludzie Go krzywdzą. Jest cichy, jak baranek. Czuje okropny ciężar na ramionach. Tak ciążą Mu nasze grzechy. Jednak z miłości do nas, bierze krzyż i rusza. Pan Jezus uczy nas wytrwałości w czynieniu dobra.

Panie Jezu, pomóż mi podejmować wysiłek, a nawet cierpieć dla kogoś, kto tego potrzebuje, żeby stać się lepszym człowiekiem. Ty wycierpiałeś przecież dużo więcej.

 

 

Stacja trzecia: Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

Pan Jezus przewraca się, bo krzyż jest za ciężki. A to dopiero początek góry, na którą chce wejść, żeby dobrze było widać, jak bardzo nas kocha. On się nie poddaje, bo jest miłością. A miłość jest wytrzymała i dzielna.

Panie Jezu, wiem, że za mało Cię kocham, a przez to za słabo kocham innych ludzi. To dlatego czasem brakuje mi siły i wytrwałości. Ale z Tobą wszystko mogę.

 

 

Stacja czwarta: Pan Jezus spotyka swoją matkę

W tej stacji spotykają się dwie święte i niewinne osoby, które ogromnie cierpią. Jezus i Maryja nie buntują się, bo wiedzą, że są w ręku Boga Ojca. My też czasami cierpimy mimo, że jesteśmy kochani przez rodziców i rodzeństwo. Ale dzięki ich miłości nigdy się nie poddajemy.

Panie Jezu, proszę pomóż mi pocieszać i wspierać tych, których kocham. Zwłaszcza wtedy, gdy bardzo cierpią.

 

 

Stacja piąta: Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi

Szymon Cyrenejczyk wcale nie chce dźwigać krzyża Pana Jezusa. Zostaje do tego zmuszony, ale i tak naprawdę pomaga. Nawet dzieci mogą pomagać Panu Bogu i ludziom wtedy, gdy kochają innych ludzi i gdy się za nich modlą.

Panie Jezu, proszę pomóż mi widzieć Ciebie w każdym człowieku. Naucz mnie pomagać moim bliskim oraz kolegom i koleżankom nawet wtedy, gdy mi się trochę nie chce albo gdy nie wierzę, że potrafię dobrze pomóc.

 

 

Stacja szósta: Święta Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

Weronika odważnie wychodzi z tłumu i wyciera zmęczoną twarz Pana Jezusa. W nagrodę otrzymuje Jego odbicie na swojej chuście. Kiedy odważnie pomagam ludziom, którzy są pokrzywdzeni, to Pan Jezus zostawia swoje odbicie w moim sercu. Z takim Przyjacielem czuję się silny i bezpieczny.

Panie Jezu, modlę się o to, żebym był odważnym dzieckiem, które broni ludzi skrzywdzonych i wyśmianych. I żebym ciągle był zapatrzony w Twoją twarz, która patrzy na mnie z miłością.

 

 

Stacja siódma: Pan Jezus drugi raz pod krzyżem pada

Znowu ciężki krzyż przewraca Pana Jezusa. Jest Mu coraz trudniej. Ale Chrystus nas kocha i dlatego znajdzie siłę, żeby znowu się podnieść i pójść dalej. Gdy patrzę na Jezusa, to łatwiej mi jest podnosić się z lenistwa i innych grzechów.

Panie Jezu, pomóż mi szybko powstawać, gdy poddam się lenistwu, zazdrości albo zniechęceniu. Daj mi mądrość, żebym nie robił tego, co łatwe czy przyjemne ale to, co mądre i wartościowe.

 

 

Stacja ósma: Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Pan Jezus pociesza kobiety, które płaczą, bo współczują Mu, że tak bardzo cierpi. Ale te kobiety nie są takie mądre i silne, jak Matka Boża czy jak Weronika. Te płaczące kobiety nie rozumieją, że Pan Jezus cierpi także z ich winy, bo one i ich bliscy za mało kochają.

Panie Jezu, ja często współczuję Tobie i innym ludziom w ich cierpieniach, ale rzadko zastanawiam się nad tym, ile razy przeze mnie ktoś płakał. Ja nie jestem jeszcze kimś świętym. Czasem o tym zapominam i myślę, że już nie muszę się zmieniać. Proszę, pomóż mi wyczulić moje sumienie.

 

 

Stacja dziewiąta: Pan Jezus trzeci raz pod krzyżem pada

Już trzeci raz Pan Jezus jest przywalony krzyżem naszych grzechów. Ten upadek boli bardziej od dwóch pierwszych. Na szczęście Pan Jezus potrafi podnieść nawet najcięższe nasze grzechy, żeby nas od nich uwolnić.

Panie Jezu, podziwiam Ciebie, bo i tym razem nie poddałeś się. Znowu powstałeś. Żałuję, że ja nie zawsze mam siłę i zapał, by się poprawiać i czynić dobro. Gdy jestem blisko Ciebie, to mogę podnieść się z najgorszych nawet upadków.

 

 

Stacja dziesiąta: Pan Jezus z szat obnażony

Żołnierze są bez litości. Okrutnie zrywają szaty z Pana Jezusa. To rani Go bardziej, niż wszystko inne, co do tej pory wycierpiał.

Panie Jezu, nie chcę nigdy wystawiać innych ludzi na pośmiewisko, a jednak często zachowuję się jak żołnierze pod Twoim krzyżem. Tak postępuję na przykład wtedy, gdy plotkuję, kogoś osądzam albo wyśmiewam się z czyichś słabości. Chcę teraz powiedzieć Tobie, Jezu, i tym ludziom tylko jedno: przepraszam.

 

 

Stacja jedenasta: Pan Jezus okrutnie do krzyża przybity

Żołnierze wbijają gwoździe w ręce i nogi Pana Jezusa. Ale On, pomimo bólu, którego nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, nie cofnął się przed cierpieniem i upokorzeniem. On mnie zachwyca taką miłością.

Panie Jezu, jest mi bardzo smutno, że aż tak okropnie przeze mnie cierpiałeś. Przypominaj mi o tym za każdym razem, gdy chcę zrobić coś złego i komuś sprawić przykrość. Przecież wtedy wbijam kolejny gwóźdź w Twoje ręce i nogi.

 

 

Stacja dwunasta: Pan Jezus umiera na krzyżu

Pan Jezus w ostatnich chwilach życia nie stracił zaufania do swojego Ojca. „Ojcze, w Twoje ręce oddaję ducha mego”. Każdy z nas może ufać Bogu bardziej niż ludziom i niż samemu sobie. Wtedy nic mnie nie załamie.

Panie Jezu, często pytam Ciebie o to, dlaczego ludzie umierają? Czemu chorują? Dlaczego jest tyle wojen i prześladowań? Gdy myślę o Twojej śmierci na krzyżu, to odwołuję wszystkie moje pytania, bo Ty jesteś odpowiedzią, a Ja Tobie ufam.

 

 

Stacja trzynasta: Pan Jezus z krzyża zdjęty i oddany swojej Najświętszej Matce

Pan Jezus umarł po trzech godzinach męki na krzyżu. Jego Ciało jest teraz złożone w ramionach Matki. Jezus wraca do Ojca w niebie, ale nie zapomina o nas. Po swoim zmartwychwstaniu wróci do nas, bo On tak bardzo nas kocha, że już nigdy nas nie opuści.

Panie Jezu, kiedy nie potrafię poradzić sobie z cierpieniem i smutkiem, to przypominaj mi, że kiedyś przyjdzie czas zdjęcia z krzyża. Pomóż mi być, pamiętać, że najstraszniejsze cierpienie jest wtedy, gdy odchodzę od Ciebie.

 

 

Stacja czternasta: Pan Jezus do grobu złożony

To ostatni smutny przystanek. Pan Jezus wiedział, że gdy ktoś cierpi w dobrej sprawie, to później przeżywa Radość. Jak to dobrze, że ja też już o tym wiem! Dzięki Tobie nie boję się już grobu, ani śmierci. Prawdziwa śmierć jest tylko wtedy, gdy ktoś nie kocha.

Proszę, pomóż mi postępować tak, żeby w moich słowach i czynach było widać, że Twoja miłość nadal żyje. A na koniec chcę Ci powiedzieć, że bardzo Ciebie kocham. Dziękuję Ci, Jezu, że zmartwychwstałeś i że dzięki Tobie nigdy nie jestem samotny. Bo z Tobą nikt nie czuje się samotny.

wpisano: 2019-03-17 00:00:00
Intencje Mszy św. 18 - 24 III 2019r.

18. – 24.03.2019

Intencje mszalne

Dzień tygodnia

Godzina

Intencja

Poniedziałek
18.III.2019

 

730

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

1800

+ Mieczysława Adamczyka w 2 r. śm.

Wtorek
19.III.2019

 

730

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

1800

+ Józefa, Jana, Petronelę, Jana Wandę i Genowefę Szustkowskich

Środa

20.III.2019

 

730

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

1800

+ Józefa, Bronisławę i Józefa Wargockich, Elżbietę i Adama Wilczaków

Czwartek
21.III.2019

 

730

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

1800

+ Elżbietę i Józefa Pióreckich

Piątek
22.III.2019

 

730

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

1800

Różaniec Rodziców

Sobota
23.III.2019

730

Za cierpiących w czyśćcu

1800

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

3 Niedziela Wielkiego Postu

24.III.2019

 

845

+ Józefa Nogala, Henryka Nogala, rodziców Józefa i Józefę, Stefanię, Jana, Bogdana i Zofię Jasków

1030

+ Jana Stępnickiego w r. śm.

1200

+ Stanisława i Bożennę Zychów w r. śm.

1800

+ Leszka Grzybowskiego (greg)

wpisano: 2019-03-17 00:00:00
Ogłoszenia Duszpasterskie - 17 III 2019r.

17. marca 2019r.

 

2 Niedziela Wielkiego Postu

 

1. Dziękujemy mieszkańcom Słomczyna przy kościele za sprzątnięcie kościoła. W tym tygodniu zapraszamy mieszkańców Kawęczynka.

2. Dziękujemy za ofiary składane na tacę, wpłaty indywidualne i na konto z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań za remont kościoła.

3. Dzisiejsza 2 niedziela Wielkiego Postu  jest tradycyjnie dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Po Mszach św. ministranci będą zbierać ofiary do puszek z przeznaczeniem na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes.

4. Dziś po Mszy św. o godz. 18.oo spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

5. W piątek 22.03, jak w każdy 4 piątek m-ca zapraszamy na Różaniec rodziców za dzieci po Mszy św. o godz. 18.oo.

6. W przyszłym tygodniu od poniedziałku do środy w godz. od 9.oo do 15.oo odbędą cię rekolekcje dla dzieci szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Rekolekcje prowadzić będą klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

7. Nabożeństwa wielkopostne w naszej parafii będą odprawiane wg następującego porządku:

Droga Krzyżowa – w każdy piątek Wielkiego Postu

Dla dzieci o 15.45

Dla dorosłych o 17.30

Gorzkie Żale – w każdą niedzielę Wielkiego Postu – bezpośrednio po sumie. Za udział w Gorzkich Żalach można we wszystkich kościołach w Polsce uzyskać raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, tzn. stan łaski uświęcającej, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca św.

8. Rozpoczęła się akcja przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz różnych instytucji, głownie charytatywnych. Zachęcamy wszystkich Parafian do przekazania tej kwoty na rzecz naszego Parafialnego Zespołu Caritas, który od lat zajmuje się pomocą na rzecz ubogich z naszej Parafii.

9. Od nadchodzącej niedzieli Parafialny Zespół Caritas będzie prowadził wielkopostną zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla najuboższych rodzin z naszej parafii. Produkty tradycyjnie będzie można składać do koszy przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Za wszystkie dary składamy bardzo dziękujemy.

10. Szkoła Podstawowa w Słomczynie planuje, wzorem ubiegłego roku, zorganizować w dn. 27 kwietna bieg "Szlakiem Guzików Nieugiętych", ku czci swojego patrona Jana Mejstera oraz wszystkich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Bieg będzie miał charakter powszechny. Dlatego do udziału w nim zaproszona jest cała społeczność lokalna, w tym rodzice, absolwenci i sympatycy szkoły. Ze względu na szeroki zasięg imprezy organizatorzy zwracają się z gorącą prośbą o wsparcie finansowe tej inicjatywy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkołą. Dane kontaktowe podane są w Gazetce Parafialnej. (tel. 22 7544410, mail sekretariat@slomczyn.edu.pl)

11. Chrzty w marcu w czwartą niedzielę miesiąca – 24.03. na sumie. Przygotowanie przed chrztem dla rodziców i chrzestnych dziś po sumie w kościele.

12. Na stoliku wyłożone są nowe numery czasopism katolickich. Gazetka parafialna „Św. Zygmunt” znajduje się w pojemnikach przy wyjściach z kościoła.

13. Błogosławieństwa Bożego w tym tygodniu życzymy wszystkim naszym gościom i parafianom.

wpisano: 2018-10-07 00:00:00
Biblijna Akademia Najmłodszych 2019

https://www.koab.pl/?p=3421

 

Biblijna Akademia Najmłodszych 2019

Regulamin konkursu

I. Cele

Wsparcie form katechezy przyparafialnej dla dzieci. Pogłębienie wiedzy biblijnej i znajomości Pisma Świętego. Aktywizacja dzieci gromadzących się na niedzielnych Mszach św. w parafiach. Zaangażowanie i integrowanie rodzin wokół problematyki duszpasterstwa biblijnego. Pogłębienie osobistej relacji uczestników konkursu z Panem Bogiem.

II. Organizatorzy

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej Katolicki Ośrodek Apostolatu Biblijnego.

III. Uczestnicy

Dzieci uczęszczające do szkół podstawowych (w porozumieniu z Organizatorem można do finału zgłosić dzieci młodsze, ale umiejące czytać)

IV. Zasady organizacyjne

1. Konkurs trwa w parafiach od 30 września 2018 roku (1. seria pytań) do 7 kwietnia 2019 roku (21. seria pytań). Finał odbędzie się 20 maja 2017 roku w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Konkurs ma charakter archidiecezjalny, chociaż realizowany jest w parafiach. Polega na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pięć pytań testowych dotyczących znajomości tekstu ewangelii przeznaczonej na daną niedzielę.

2. Na stronie internetowej Katolickiego Ośrodka Apostolatu Biblijnego (www.koab.plsystematycznie ukazują się pytania testowe dla uczestników Biblijnej Akademii Najmłodszych 2019. Wystawienie pytań dokonuje się najpóźniej w czwartek przed konkursową niedzielą. Kapłan prowadzący dziecięce Msze św. w parafii, animator grupy przyparafialnej lub katecheta w szkole ściąga pytania z Internetu i po powieleniu przekazuje je dzieciom. Dzieci mające dostęp do Internetu mogą zrobić to samodzielnie

3. Podpisane przez siebie kartki z odpowiedziami dzieci składają podczas niedzielnej Mszy świętej lub przynoszą na cotygodniowe spotkanie grupy formacyjnej.

4. Odpowiedzi ukazują się na stronie Katolickiego Ośrodka Apostolatu Biblijnego (www.koab.pl) najwcześniej w poniedziałek po konkursowej niedzieli.

5. Punkty za trafne odpowiedzi są systematycznie zliczane przez cały rok. W ten sposób tworzy się praktyczna lista uczestników Akademii i przy okazji trwa rywalizacja między dziećmi.

6. Po zakończeniu konkursu w parafiach (7 kwietnia 2019 roku) następuje ogłoszenie wyników w parafiach (28 kwietnia 2019 roku). Dzieci otrzymują nagrody i wyróżnienia fundowane przez parafię, a najlepsi zaproszeni są na finał archidiecezjalny, organizowany przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

UWAGA:

Nazwiska trzech najlepszych uczestników BAN 2019 w parafiach należy przesłać 
w nieprzekraczalnym terminie do 5 maja 2019 roku do Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży na e-mail: mprzybylski@mkw.pl . W związku z przygotowaniem finału i gali finałowej po tym terminie nie będą przyjmowane żadne zgłoszenia.

W sobotę, 18 maja 2019 roku, w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej odbędzie się finał
oraz Gala finałowa BAN 2019 i nagradzanie najlepszych z najlepszych.

V. Kontakt z organizatorami

1. Ks. dr Marek Przybylski – Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, ul. Miodowa 17/19, 00 – 246 Warszawa; tel. 22 531 72 23, tel. kom. 792 439 050; e-mail: mprzybylski@mkw.pl

2. Katolicki Ośrodek Apostolatu Biblijnego, 01 – 355 Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 67d, tel. 22 665 19 21, e-mail: koab@koab.pl .

VI Terminarz Biblijnej Akademii Najmłodszych 2019 (BAN 2019)

Zajęcia BAN 2019 odbywają się w poszczególne niedziele – z wyłączeniem okresów świątecznych i ferii – według następującego terminarza:

Seria pytań

Niedziela

Uwagi

 1.  

30 września 2018

Rozpoczęcie BAN 2019
(pytania testowe z Ewangelii z bieżącej niedzieli)

 1.  

7 października 2018

 
 1.  

14 października 2018

 
 1.  

21 października 2018

 
 1.  

28 października 2018

 
 1.  

11 listopada 2018

 
 1.  

18 listopada 2018

 
 1.  

25 listopada 2018

 
 1.  

2 grudnia 2018

I Niedziela Adwentu

 1.  

9 grudnia 2019

 
 1.  

16 grudnia 2018

 
 1.  

13 stycznia 2019

 
 1.  

20 stycznia 2019

 
 1.  

17 lutego 2019

 
 1.  

24 lutego 2019

 
 1.  

3 marca 2019

 
 1.  

10 marca 2019

I Niedziela Wielkiego Postu

 1.  

17 marca 2019

 
 1.  

24 marca 2019

 
 1.  

31 marca 2019

 
 1.  

7 kwietnia 2019

Ostatnia seria pytań

 

4 kwietnia 2019

Niedziela Palmowa Zakończenie BAN w parafii
(Dzieci przynoszą odpowiedzi 
do ostatniej serii pytań)

 

28 kwietnia 2019

Ogłoszenie wyników w parafiach

 

Imiona i nazwiska 3 najlepszych uczestników  z parafii należy przekazać w nieprzekraczalnym terminie do 5 maja 2019 roku do WDDiM: mprzybylski@mkw.pl

 

Finał w Kurii

sobota – 18 maja 2019 – godz. 10.00,

 

Gala finałowa

sobota – 18 maja 2019 – ok. godz. 13.00

 

PRZYKŁAD:

 • niedziela, 30 września 2018 – początek BAN – pytania testowe z bieżącej niedzieli, czyli z 30 września (pytania dostępne na stronie internetowej KOAB najpóźniej w czwartek, 27 września);

 • niedziela, 7 października – dzieci przynoszą rozwiązane pytania testowe z poprzedniej niedzieli, czyli z 30 września (odpowiedzi pojawiają się w poniedziałek, 1 października); dzieci otrzymują kolejne pytania testowe z bieżącej niedzieli, czyli z 7 października(pytania dostępne na stronie internetowej KOAB najpóźniej w czwartek, 4 października);

 • itd.

wpisano: 2018-09-16 00:00:00
Rożaniec Rodzicow

Różaniec Rodziców:

https://slomczyn.wixsite.com/rozaniecrodzicow

 

Jak to działa? Jak i kiedy się modlić? Czy są jakieś spotkania w Kościele?

Różaniec Rodziców to modlitwa wspólnotowa oparta na schemacie Żywego Różańca. Podejmujemy modlitwę włączając się w 20-sto osobowe grupy rodziców, zwane różami. Uczestnik Różańca Rodziców podejmuje modlitwę w intencji swoich dzieci oraz w intencji dzieci pozostałych członków danej róży, a w zamian inni rodzice z tej róży modlą się za jego dzieci. Każdy z rodziców odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca z przypisaną mu na dany miesiąc tajemnicą. W ten sposób za dzieci tego rodzica odmówiony jest codziennie cały różaniec.

Są dwa rodzaje róż - lokalne, zakładane w parafiach, szkołach, grupach przyjaciół itp., oraz internetowe, do których można dołączyć na naszej stronie. Więcej na ten temat można przeczytać na podstronie Dołącz.

Modlimy się w dowolnie i dogodnie wybranym miejscu i czasie. Najlepiej wybrać sobie jakiś konkretny czas w ciągu dnia i wpleść tę modlitwę w rytm dnia – to w końcu tylko 3-5 minut czasu.

W pierwszym dniu kolejnego miesiąca przechodzimy do kolejnej tajemnicy, czyli po pierwszej radosnej następuje druga, potem trzecia i tak dalej. Po tajemnicach radosnych następują tajemnice Światła, następnie bolesne i chwalebne, a po chwalebnych znowu radosne. Osoba odmawiająca tajemnicę Pierwszą Radosną odmawia tez początkowe modlitwy różańca świętego czyli Wierzę w Boga, Ojcze nas, trzy razy Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.

Dostępne są materiały i rozważania, którymi możemy posługiwać się w trakcie modlitwy. Członkowie róż internetowych otrzymują co miesiąc email z rozważaniami i linkiem do potwierdzania udziału.

Dołączając do Różańca Rodziców, pierwszego dnia rozpoczynamy Aktem Zawierzenia (tekst można pobrać z naszej strony www, albo otrzymać obrazek MB Oliwskiej – patronki tej modlitwy z tekstem Aktu Zawierzenia).

Nie ma konieczności stałych spotkań w Kościele, ale każda z róż może sobie takie spotkania zorganizować. Często jest to np. dniu wspomnienia świętego patrona danej róży. Co roku staramy się być w dniu 8 grudnia w Kościele i ponowić nasz Akt Zawierzenia w łączności duchowej ze wszystkimi uczestnikami RR na całym świecie. W tym dniu też jest organizowana Msza w Katedrze Oliwskiej i różaniec przed feretronem MB Oliwskiej.

Co zyskujemy?

Zachęcamy do zapoznania się ze świadectwami osób modlących się w Różańcu Rodziców.

 1. Dajemy najpiękniejszy prezent naszym dzieciom - i to codziennie - wszystkie łaski związane z odmawianiem różańca w róży (wiele, wiele łask) - pełniej wypełniamy 4 przykazanie.
 2. Pewność że zawsze, każdego dnia ktoś modli się za moje dzieci, nawet wtedy gdy sam zapomnę - jeśli nikt nie zapomni to codziennie za nasze dzieci odmówiony jest cały różaniec!.
 3. Rozwój naszej osobistej modlitwy, często też rodzice podejmują wspólnie modlitwę za dzieci, jest to okazja do rozpoczęcia wspólnej modlitwy w rodzinie. ( jak najbardziej zalecane i bardzo owocne!)

Kto może dołączyć? Kto może modlić się w Różańcu Rodziców?

Dołączyć do modlitwy w Różańcu Rodziców może praktycznie każdy:

 1. oczywiście mogą modlić się rodzice naturalni,
 2. rodzice którzy zaadoptowali dzieci,
 3. rodzice chrzestni, którzy własnych dzieci nie mają,
 4. rodzice pozostający w separacji i rozwiedzeni,
 5. rodzice, którzy pozostają w związkach niesakramentalnych - liczne świadectwa potwierdzają, że taka modlitwa pomaga w jakiś sposób takie trudne sytuacje uporządkować,
 6. wszyscy, którzy przyjmują odpowiedzialność za dzieci czyli wychowawcy, nauczyciele, katecheci, opiekunowie dzieci np. kadra harcerska itp. - tu również jest wiele świadectw działania tej modlitwy zmieniającej i losy dzieci i relacje w konkretnych środowiskach,
 7. wreszcie osoby, które nie mają dzieci - ale mają pragnienie w sercu do podjęcia takiej modlitwy w intencji dzieci innych rodziców.

Wszyscy, w których sercu zrodzi się pragnienie takiej modlitwy mogą w niej wziąć udział.

Intencje

W Różańcu Rodziców wszyscy modlimy się w następujących intencjach:

 • prosimy o to aby Bóg w imię ofiary Chrystusa usunął skutki grzechów nas jako rodziców i aby nasze grzechy, przeszłe, ale również obecne nie wpływały negatywnie na nasze dzieci, aby dzieci nasze nie były narażone na skutki naszych grzechów.
 • Prosimy o błogosławieństwo dla naszych dzieci, aby w pełni zaczerpnęły ze skarbca Bożej Miłości.
 • Prosimy o rozszerzanie się tego dzieła modlitwy rodziców w intencjach dzieci, aby jak największa rzesza dzieci otrzymywała od swych rodziców modlitwę i błogosławieństwo!
 • O uzdrowienie przyczyn grzechów których skutki spotykają nasze dzieci, u rodziców i w środowisku.
 • w intencji Ojca Świętego i Jego intencjach oraz w intencji Kościoła Świętego

Źródła Łaski

W trakcie lat tej modlitwy doświadczyliśmy i odkryliśmy jakby trzy źródła - drogi poprzez jakie możemy uprosić łaski dla naszych dzieci.

Pierwsze źródło to regularna modlitwa. Modlitwa ufna z wiarą, wspólna i pokorna wspierana wstawiennictwem Maryi i świętego patrona danej róży oraz modlitwa innych dziewiętnastu rodziców. Modlitwa, która również dotyka serc rodziców i każdej z relacji i obszarów życia naszych dzieci. Ta wytrwałość i ufność nagradzana jest bardzo często nieoczekiwanym obdarowaniem w czasie i na sposób którego czasem zupełnie się nie spodziewamy. Modlitwa i rozważania poszczególnych tajemnic życia Jezusa i św. Rodziny poprowadzą nas poprzez nasze relacje w życiu i w naszych rodzinach.

Drugie źródło łaski to propagowanie Różańca Rodziców poprzez dawanie świadectwa łask otrzymywanych poprzez tą modlitwę, wspieranie go i przyjmowanie odpowiedzialności za wspieranie organizacji. Jest to niezwykle skuteczne i łatwo dostępne źródło łaski i wielu rodziców którym opowiedzieliśmy o tej formie modlitwy jest nam za to bardzo wdzięcznych. Nie należy się przy tym zrażać nigdy pozornym niepowodzeniem. Każda zachęta do modlitwy za dzieci, a szczególnie poprzez różaniec odnosi skutek – ta refleksja może się okazać zbawienna. Różaniec Rodziców rozszerza się przede wszystkim poprzez świadectwo rodziców – i dla nas jest okazją aby innym dawać nadzieję. Nadzieję niezbitą wypływającą z wiary że NIGDY nie ma sytuacji straconej, że Bóg ze wszystkiego może wyprowadzić dobro, że wiara czyni cuda. Te osoby które poczują takie natchnienie niechaj podejmują się zadania bycia animatorem dla róż, warto podejmować pielgrzymki, opowiadać DOSŁOWNIE KAŻDEMU kto może potrzebować że jest taka forma modlitwy. Oczywiście czynimy to z całą delikatnością i uwagą, z miłością wypływającą z wiary. Jest ogromnie dużo świadectw ale i różnych sposobów propagowania RR, np. jedna z osób podarowała jako prezent z okazji Bożego Narodzenia miejsce w Róży rodziców swemu siostrzeńcowi.

Trzecie źródło łaski – ogromnie owocne i bardzo niedoceniane, często niezauważane jest to ofiarowanie cierpienia w intencjach Różańca Rodziców, w intencjach dzieci za które się modlimy. Ofiarujemy to cierpienie na większą Chwałę Boga, przez wstawiennictwo Matki Bożej i świętego patrona róży. Ale co jest takim cierpieniem do ofiarowania – oczywiście mogą to być wszelkie cierpienia fizyczne. Ale należy pamiętać, o czym rodzice nie wiedzą lub nie pamiętają, że można ofiarować cierpienia duchowe. Kiedy naszym dzieciom dzieje się źle, kiedy doświadczają jakiegoś nieszczęścia wówczas serce każdego rodzica cierpi – i niechaj już od tej pory to cierpienie się nie marnuje. Warto wyrobić w sobie taki odruch ofiarowania cierpienia, jako modlitwę wynagradzającą za grzechy. Niech to będzie zawsze odruch naszego serca doświadczającego cierpienia – ofiarowania go Bogu – wówczas samo cierpienie nabiera nowego sensu i nie dość że łatwiej go znieść to jeszcze często szybciej ustąpi. Pamiętajmy o tym szczególnie w trakcie rozważania tajemnic bolesnych Różańca.

Jak powstał Różaniec Rodziców

Różaniec Rodziców powstał bardzo spontanicznie wśród rodziców zatroskanych o losy swoich dzieci. Inicjatywa powstania róży różańcowej, w której rodzice modlą się w intencji swoich dzieci powstała podczas rekolekcji wspólnoty Marana Tha z Gdańska w dniu 8 września 2001.

Rekolekcje skierowane były na modlitwę przebaczenia, o uzdrowienie relacji rodzice – dzieci. Rozważanie skierowało naszą uwagę na wagę słów jakie ludzie wypowiadają i intencji jakie noszą w swoim sercu. Ksiądz Andrzej Kowalczyk, twórca i lider wspólnoty poprowadził je w taki sposób, aby wskazać przeszkody (np. brak przebaczenia) jakie często nosimy w sercu, a które przeszkadzają się nam w pełni otworzyć na uzdrawiające działanie Ducha Świętego. Jeszcze w trakcie trwania rekolekcji zebrało się grono piętnaściorga rodziców, którzy zadeklarowali chęć modlitwy w intencji swoich dzieci. W ten sposób powstała pierwsza róża rodziców. Będąc we wspólnocie w intuicyjny sposób chcieliśmy modlić się w naszych intencjach i intencjach naszych dzieci w sposób wspólnotowy. W naturalny sposób też chcieliśmy zapraszać do tego Maryję. I stąd oczywisty wybór modlitwy różańcowej wzorowanej na Żywym Różańcu. Obecnie w danej róży powinno zebrać się po 20 rodziców, ale można zaczynać już od kilku osób, a nawet jednej.

W trakcie tej modlitwy prosimy Pana Jezusa (przez wstawiennictwo Jego Matki i świętych patronów) o uzdrowienie relacji rodzice-dzieci, o to aby skutki naszych (czyli rodziców) grzechów, nie dotykały dzieci oraz o pełnię błogosławieństwa Bożego dla naszych dzieci. Przez lata modlitwy ukształtowały się intencje tej modlitwy, potwierdzone licznymi świadectwami.

W 2001 roku powstała pierwsza róża, w 2002 kolejne, w 2003 było już kilkanaście róż. Powstała pierwsza strona internetowa z informacją o inicjatywie modlitwy różańca rodziców w intencji swoich dzieci. Osoby z Polski też chciały dołączyć do tej modlitwy i zaczęły tworzyć swoje róże.

Po artykule w "Miłujcie się!" (numer 5/2005) napłynęło kilkaset nowych zgłoszeń z kraju i z zagranicy. W grudniu 2005 r. było już nowych kilkadziesiąt Róż Rodziców, wciąż powstają nowe. W roku 2006 powstała kolejna wersja strony internetowej, poprzez którą można się wpisać do róży oraz zgłosić różę utworzoną przez siebie w swoim środowisku. W tym też roku, za zgodą ówczesnego proboszcza Katedry Oliwskiej, Patronką Różańca Rodziców została Matka Boża Oliwska. Teraz, z perspektywy czasu widzimy, że ten sposób modlitwy, ta inicjatywa modlitwy jest obdarowaniem właśnie ze strony Maryi dla rodziców i rodzin na współczesne czasy.

W 2008 roku, gdy po raz pierwszy byliśmy w audycji dla rodziców i małżonków w Radio Maryja było ponad 600 róż rodziców (czyli ponad 12000 modlących się rodziców!). Jednak liczba ta nieustannie rośnie świadcząc o tym jak bardzo Bóg chce obdarowywać nas, nasze dzieci i rodziny poprzez tą modlitwę. Na stronie internetowej można zobaczyć jaka jest aktualnie liczba zgłoszonych róż. Różaniec Rodziców rozszerza się przede wszystkim dzięki świadectwu rodziców. Powstało również wiele róż poza granicami Polski – wszędzie tam gdzie są Polacy. Na wyspach brytyjskich, w Niemczech, w USA i Kanadzie, we wszystkich krajach europejskich.

Począwszy od 2007 roku Różaniec Rodziców współpracuje przy organizacji Konferencji nt/ Zagrożeń osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku. Wzorując się lub inspirując dziełem Różańca Rodziców powstają liczne nowe inicjatywy modlitwy różańcowej: modlą się dzieci za swoich rodziców, modlą się kibice, modlą się małżonkowie za swoje małżonki i żony za swoich mężów, modlą się harcerze i modlą się młodzi ludzie o dobrego męża lub żonę oraz wiele innych.

Od wielu lat współpracujemy z redakcją miesięcznika Różaniec i Siostrami Loretankami z Rembertowa. Począwszy od roku 2016 przyjęliśmy (za zgodą redakcji) jako nasze pismo formacyjne miesięcznik Tak Rodzinie, wydawany właśnie przez siostry Loretanki.

Dla potrzeb modlitwy można również pobrać plik z Aktem Zawierzenia modlitwy różańcowej rodziców za dzieci Matce Bożej Oliwskiej oraz rozważania do poszczególnych tajemnic oraz wysłuchać różnych świadectw i audycji na temat modlitwy i jej owoców.

 (https://rozaniecrodzicow.pl/about)

Kalendarium

 • Kontakt
Kontakt z Wikariuszem :-) © 2013 | Pixel graf, 2013